Van segítség: támogató szolgálat, személyi segítés

Autista gyermeket, fiatalt nevelni sokszor nem könnyű feladat. Nehézséget jelenthet elmenni orvoshoz, hivatalos ügyeket intézni vagy akár kikapcsolódni, hiszen a gondozás napi 24 órás feladat, és nincs kire bízni az autista gyereket.

Ezért megkerestük az Egészségügyi és Szociális Intézmények Igazgatóságát, hogy közösen gondolkozzunk a probléma megoldásáról, majd konstruktív megbeszélést folytattunk az autizmusban érintett családok támogatásáról.

Szervezésünkben az intézmény munkatársai 2026.06.13-án tájékoztatást nyújtottak Támogató Szolgálatuk szolgáltatásairól azoknak a fogyatékos gyermeket nevelő szülőknek, akik a későbbiekben igénybe kívánják venni a személyi segítést. A szolgáltatás igénybevételéhez szükséges dokumentumok letölthetők az Egészségügyi és Szociális Intézmények Igazgatósága honlapjáról.

Remek volt az idő és a hangulat családi napunkon

Ki ismeri a viking sakkot? A családi napunkon részt vevő fiatalok már igen, nagyszerűen szórakoztak ezzel a remek szabadtéri társasjátékkal. De szívesen petángoztak is, miközben a kicsik inkább karikát dobáltak, és volt lehetőség kártyázni, kisautókkal és mágneses építőjátékkal is játszani, ahogy beszélgetni és barátkozni is.

A nap fénypontja ezúttal is a sárkányhajózás volt, Mindkét hajó csapata remekül helytállt, kicsik és nagyok egyaránt élvezték a közös evezést.

Mai családi napunkon több mint hatvanan vettek részt.

 

Megújult elnökség

Mai közgyűlésünkön elköszöntünk két elnökségi tagunktól, Diósné Nyúl Tündétől és Mihala Tímeától. Hálásan köszönjük nekik a több mint egy évtizedes áldozatos munkát, amit az Autista Gyermekekért Egyesület elnökségében végeztek. Az egyesület tagjaiként azonban továbbra is számítunk, számíthatunk rájuk.

Egyúttal sok szeretettel köszöntjük Kárpáti Irént, újonnan megválasztott elnökségi tagunkat, akinek sok sikert és eredményes munkát kívánunk!

 

Hamupipőke kalandjait is odaadó figyelemmel követték a fiatalok

Autista fiatalok szüleinek kezdeményezését felkarolva 12 páholybérlet megvásárlásával támogatta egyesületünk az évad két gyermekelőadásának megtekintését az érintettek számára.

Következzen beszámolójuk a második előadásról:

„Egy nagyon vagány Hamupipőke izgalmas kalandjait követték odaadó figyelemmel azok az fiatalok, akik részesei voltak a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház gyermekbérletes előadásának. Lelkesen szurkoltak a látványos – a közönség segítségét is igénybe vevő – borsóválogatáshoz, és a végén nagy tapssal jutalmazták a közreműködő művészeket.”

Családi nap 2026. – Újra piknik és sárkányhajó-evezés

ADÓD 1%-ÁVAL TE IS TUDSZ SEGÍTENI, HOGY ILYEN SZUPER PROGRAMOKAT TUDJUNK SZERVEZNI A JÖVŐBEN IS! AZ AUTISTA GYERMEKEKÉRT EGYESÜLET ADÓSZÁMA: 18355350-1-03

Az Autista Gyermekekért Egyesület sok szeretettel várja családi napja keretében  piknikkel egybekötött sárkányhajó-evezésre az autista gyermekeket, fiatalokat nevelő családokat.

Helyszín: Benkó Zoltán Szabadidőközpont (Hírös Kecskemét Vízi Sportegyesület vízitelepe) Bejárat a Csabay Géza krt. felől, a vasút melletti kapun

A helyszín megközelítéséről és a parkolási lehetőségről részletesen itt olvashattok.

Időpont: 2026. május 30. szombat, 10 órától

A program ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

REGISZTRÁCIÓ: https://forms.gle/7oSgGn6x5Gs5yxVX8

Jelentkezési határidő: 2026.05.27.

Fontos tudnivalók:

Gyerekek kb. 8-10 éves kortól evezhetnek szülői felügyelet mellett.  Kisebb gyerekek a két szülő között ülve utazhatnak. Kötelező a mentőmellényt felvenni, és a hajóban ülve kell maradni.

Kormányos irányítja a hajót, de dobos nem lesz. Arról, hogy ki melyik hajóban foglalhat helyet, egyéni tájékoztatást adunk.

Érdemes kényelmes sportruházatban jönni, valamint jó idő esetén napszemüveget, fényvédő krémet és törölközőt hozni. Számítani kell arra, hogy a ruházat vizes lesz evezés közben, így jól jön a váltóruha. A helyszínen öltöző és mosdó is rendelkezésünkre áll.

Mi egy kis nasival és ásványvízzel készülünk a piknikre.

Nincs kedved evezni? Gyere piknikezni, beszélgetni, játszani egy jót velünk!

További információ: agye.kecskemet@agye.hu

Mindenkit sok szeretettel várunk!

Meghosszabbítottuk az utazó gyógypedagógusoknak az ASD KVÍZ előfizetést

Egyéves ASD KVÍZ előfizetést kapott ajándékba a Kecskeméti EGYMI az Autista Gyermekekért Egyesülettől tavaly, az Autizmus Világnapja alkalmából. Idén újabb egy évvel meghosszabbítottuk az előfizetést, ami segít az autista tanulók fejlesztésében, hatékonyabbá, élvezetesebbé teszi a tanórákat. Egy bónusz hónapot is kaptunk ajándékba a Training Media Kft.-től. Köszönjük!

„Az autista gyerekek jellegzetes viselkedési tüneteinek hátterében a szociális, a kommunikációs és a kognitív képességek minőségi károsodása áll. Ezeknek a készségeknek az autizmusspecifikus fejlesztése hozzájárulhat a viselkedés tünetek enyhüléséhez. Az ASD KVÍZ éppen olyan multimédiás eszköz, amely a gondolkodási, kommunikációs és társas készségek fejlődését segíti azáltal, hogy a gyakorlatok elvégzése során az autista tanuló éppen ezeket a készségek használatát gyakorolja.

A készségfejlesztés mellett a praktikus ismeretek is bővülnek. Nagyon kedvelem az értéktörténeteket, mert iskolai szituációs helyzetek elevenednek meg benne, melyekhez kérdések kapcsolódnak, a történet sorba rakása és saját szavakkal történő elmondása rögzíti, elmélyíti a látottakat, hallottakat, fejleszti a kommunikációs készséget és a tanulságok levonásával íratlan viselkedési szabályokra hívja fel a figyelmet. A tanulók életkora, képességei és az aktualitások határozzák meg azt, hogy éppen melyik feladatot gyakoroljuk.

A gyerekek nagyon szeretik, várják, élvezetesebb, változatosabb számukra így a tanóra.”

Gergelyné Oláh Ildikó, a Kecskeméti EGYMI utazó gyógypedagógusa

Áprilisi ifjúsági klubfoglalkozásunkon is a játéké volt a főszerep

Bár a Tesco „Start a jövőért” pályázati program márciusban lezárult, klubfoglalkozásaink tovább folytatódnak.

Áprilisban fényképek segítségével felelevenítettük eddigi közös élményeinket, vidám tavaszi kincskereső kalandban volt részünk, és utána játszottunk és játszottunk. A fiatalok nemcsak a társasjátékokban, de az együttműködésben és a segítőkészségben is remekeltek.

Részt vettünk a Kecskeméti EGYMI TÁJOLÓ című workshopján

Szakmai nappal ünnepelte a Kecskeméti EGYMI, hogy húsz éve vált módszertani intézménnyé. A szakmai nap részeként, a gyógypedagógia nemzetközi napja alkalmából TÁJOLÓ címmel workshopot tartottak a Kecskeméti EGYMI utazó gyógypedagógusai, ahová az Autista Gyermekekért Egyesületet is meghívták.

A részt vevő gyerekcsoportok játékos feladatokon keresztül pillanthattak be a fogyatékossággal élő emberek, így az autista gyermekek mindennapi életébe is. Köszönjük a meghívást!


Gratulálunk a Kecskeméti EGYMI-nek, és köszönjük a gyógypedagógusok elhivatott munkáját!

Sikeres volt szakmai napunk

Az Autista Gyermekekért Egyesület és a Képes Vagy! Alapítvány Az első lépésektől a méltó felnőttkorig címmel szakmai napot tartott április 11-én, amelynek célja az volt, hogy az autizmusban érintett társaink és családjaik életét meghatározó támogatásokat a teljes életúton bemutassuk. Az eseményen közel százan vettek részt.

Az esemény Kiss Zsuzsanna Melánia (Autista Gyermekekért Egyesület) és Baukó Zsuzsanna (Képes Vagy! Alapítvány) köszöntőjével kezdődött.

Dr. Havasi Ágnes elsősorban autizmus szakemberként beszélt saját tapasztalatairól, amiket több mint 30 év alatt gyűjtött össze. Életútszemelvények című előadásában a módszertani eszköztár és az egyéni fejlesztés elismerése mellett a környezet hatását tette a fókuszba, hiszen az önálló, boldog felnőttélet elsősorban a már gyermekkorban megadott támogatás mértékétől függ.

Soltész Veronika A holnap ma kezdődik – felkészülés a felnőttkor kihívásaira című előadásának központi gondolata is az volt, hogy a felnőttkori életminőség és méltóság alapjait gyermekkorban kell elkezdeni lerakni, a funkcionális készségeket korán érdemes megalapozni, de az önkiszolgálás és önellátás lépéseit sosem késő elkezdeni megtanulni, és ugyanilyen fontos a szabadidő hasznos eltöltése is.

Az előadás után került sor a „Családban és iskolában – Együtt növünk fel!” című rajzpályázatunk ünnepélyes díjátadójára. A három díjazott, Fear-Hárs Zachary Noah, Valkai Adrienn Zoé és Kása Alexandra 20.000 Ft értékű ajándékutalványt és értékes rajzkészletet vehetett át egyesületünktől az elismerő oklevél mellett.

A szakmai nap Rigó Ilona Autizmusspecifikus támogatás szerepe az iskolában, haszna a teljes életút során című előadásával folytatódott. Gyakorlati példákon keresztül mutatta meg, hogy melyek azok az autizmusspecifikus módszerek, amelyek segítségével a gyermekek már az iskolában elsajátíthatják azokat a készségeket, amelyekkel felnőttkorban boldogulni tudnak. Az előadás végén egy kisfilmet is láthattunk erről.

Baukó Zsuzsanna Poligon – óvodáskorú autista gyermekek támogatása című előadásában az érintett gyermek és családja, a kortársak és családjaik, intézmények és szakemberek együttműködésének szükségességét hangsúlyozta. A poligon (sokszög) szereplőinek a közös munkája az, amely már óvodáskorban megalapozza az autista gyermek boldogulásának későbbi lehetőségét.

A program ideje alatt kecskeméti autizmusban érintett szervezetek várták információs asztaluknál a résztvevőket. Élénk érdeklődés, sok kérdés és válasz mentén mutatták be munkájukat, alapoztak meg későbbi kapcsolatokat, együttműködéseket szülőkkel és szakemberekkel egyaránt.

„Családban és iskolában – Együtt növünk fel!” rajzpályázat ererdményhirdetés

„Családban és iskolában – Együtt növünk fel!” címmel rajzpályázatot hirdettünk 6-14 éves diákok részére az Autizmus Világnapja alkalmából. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet az autizmusra, a társadalom különböző szereplői megismerjék az autista emberek igényeit, és arra felkészülten tudjanak reagálni, a befogadás és az elfogadás hétköznapi életünk részévé váljon.

Több mint 100 kreatív, különböző technikával készült rajzot kaptunk. Mindegyik mű nagyon értékes számunkra, hiszen csoda szépek és látszik, hogy sok munkát fektettek bele alkotóik.
Külön köszönetet mondunk a gyerekeket felkészítő szülők és pedagógusok szemléletformáló munkájáért.

A zsűri döntése alapján az alábbi alkotásokat díjazzuk:

Valkai Adrienn Zoé, 12 éves

Fear-Hárs Zachary Noah, 9 éves

Kása Alexandra, 12 éves

 

Különdíj:

Kiskőrösi EGYMI, felkészítő pedagógus: Gyenizse Ágnes